? חושבים בדיקות ? מה זה בכלל

0
2620
המערכת שלכם עובדת בצורה משונה, האפליקציה לא עובדת כמו שצריך, ממשק המשתמש נראה לא טוב…ובכן, זה הזמן לבדוק!

 

בדיקות תוכנה מוגדרות כפעילות כדי לבדוק אם התוצאות בפועל תואמות את התוצאות הצפויות ולוודא כי מערכת עובדת ללא כל פגם. (הלוואי עלינו). איך אנחנו עושים זאת ? ובכן, לבודק יש כלים ספציפיים העוזרים לו ביום יום.
בדיקות תוכנה מסייעת גם לזהות שגיאות, פערים או דרישות חסרות בניגוד לדרישות בפועל. זה יכול להיעשות באופן ידני או באמצעות כלים אוטומטיים. כמו כן משתמשים גם במספר סוגי בדיקות כמו למשל: קופסא שחורה Black box  (בודקים קלט-פלט בלבד) או קופסא לבנה White box (בודקים כיצד מתנהל התהליך בתוך המערכת בנוסף לקלט פלט).
עלהם נרחיב במאמרים הבאים

בדיקות תוכנה, למה זה חשוב ?

תתארו לכם יום שטוף שמש, אתה מתהלכים לכם בכייף ומזמזמים בראשכם את אחד השירים האהובים של ספייס גירלז. לפתע עוצרת אתכם תמונה של גלידה וממש ממש בא לכם לקנות אחת (כי התמונה ממש ממש עושה חשק). אתם מגיעים לכספומט הקרוב, מכניסים את כרטיס האשראי, מקלידים את הקוד הסודי XXXX, מבקשים את הסכום הרצוי וממתינים. המערכת (של הכספומט) מוציא לכם קבלה על הוצאת הכסף, אך… ללא הכסף! 
מצד אחד, אתם לא קיבלתם את כספיכם! אבל המערכת זיהתה את הפעולה ואישרה את הוצאת הכסף.. מה שאומר שלכם חסרים בחשבון הבנק את הסכום שביקשתם להוציא. ואתם כרגע רותחים מזעם!
מצד שני, הכספומט ככל הנראה יטעה גם בלקוח הבא! ועכשיו יתחילו התלונות או התביעות…
לכאן נכנסים אנשי הבדיקות. ולכן מקצוע זה מאוד חשוב כמו בדוגמא שציינו עבור הבנק ועבור לקוחותיו.

אחד ההרצאות הטובות בהקשר לתחום הבדיקות למתחילים. ע”י GURU99

חשיבותם של בודקי תוכנה

תפקידו של בודק התוכנה, הוא בין החשובים ולבטח בין המאתגרים ביותר בחברה ובפרט. כמוכן, ממוצרים מורכבים, מגיעים גם דרישות גבוהות מתפקידו של הבודק. 
לצוות הבדיקות ישנו תפקיד מרכזי בכל מה שקורה מסביב למוצר וכמובן לחתימה הסופית רגע לפני שהוא מגיע אל הלקוח!

✪ צוות הבדיקות מהווים זווית ראיה נוספת עוד בתחילה בשלבי האפיון
✪ ראייה מערכתית, צוות הבדיקות מהווה בעצם את הידע המעמיק ביותר על המוצר, הם לומדים את כל התהליך, בונים את תסריטי הכתיבות ובכך מכירים את המוצר מבסיסו ועד גבולותיו
✪ חשיבה יצירתית, במהלך הפיתוח ועוד אפילו בשלביי האפיון, צוות הבדיקות יכולים לשפר ולייעל את התהליך
✪ ירידה לפרטים, למרות שיכול לפעמים לעצבן את צוות הפיתוח – זהו חלק בלתי נפרד מתכונת אופי של הבודק המביא תוצאות איכותיות יותר למוצר הסופי
✪ התמקדות בלקוח, לבודק תוכנה יש את היכולת לראות ולחשוב “מחוץ לקופסא” או להסתכל על המוצר מצד הלקוח

סקרנות, התמדה, קפדנות, סדר, כל אלה ועוד הם החלקים החשובים בכל חיי בודק תוכנה שלבסוף מביא את התוצר הסופי לרמה הגבוהה ביותר שאפשר להגיע. הריי לבסוף, מחלקת הבדיקות היא זו שחותמת על המוצר לפני הגשה ללקוח!

קוד זו לא מילה גסה

היום ישנם 2 סוגיי בדיקות. בדיקות ידניות ומהצד השני בדיקות אוטומציה.

בודק תוכנה ידני – בודק את המוצר בצורה ידנית בעזרת כלים ייעודיים העוזרים לו לבדוק את האלמטים הדרושים. הבדיקות הידניות מתבטאות ביצירתיות של אותם בודקים ותכונותיהם ובכך מנסים למצוא את הבאגים שכלים אוטומטאים אינם יכולים.

בודק תוכנה אוטומציה – הרצת כלים אוטומטיים הבאים להקל על הבודק הידני בבדיקות החוזרות על עצמן. פרויקטים גדולים, פרויקטים משוכפלים (כמו מספר רב של אתרים דומים רק בראנדים שונים), מוצרים רבי משתמשים וכו’… הרצת בדיקה אוטומטית מצריכה שימוש בקוד, תפעולן ותחזוקה שוטפת. 

אני תמיד אומר שבודק תוכנה ידני, צריך או אמור לדעת קצת קוד בסיסי, ככה הוא פשוט יבין יותר את התהליך ומה הולך מאחורי זה. אך לדעת קוד בסיסי ויותר ללא פרקטיקה זה אינו דבר מעשי. מכאן, ששילוב של שניהם, זה המתכון המנצח!
בדיקות ידניות ובדיקות אוטומציה אמנם שונות, אך כל מקום עבודה צריך לדעת איך לשלב ולעבוד יחד במקביל. יחד לחזק אחת את השנייה ובכך ליצור תהליך עבודה מושלם ככל שיהיה ולכסות את כל הצרכים השונים במערכת. שילוב זה יכול להניב תוצאות מהירות, יעילות, אמינות ומהימנות.

הטכנולוגיה מתקדמת בהירות. מבחינת הבודקים האתגר רק נהיה קשה ומורכב יותר, התוכנות היום נבדקות על מספר רב של פלטפורמות דבר שמגדיל את כמות המורכבות והאתגרים של הבדיקות שנדרשות כדי לקבל תוצר גמור, שאפילו לפעמים מצריכה משאבי אנוש גבוהה יותר.

כל זאת ועוד מוביל לכך שנצטרך להתאים את מטריצת הבדיקות לטכנולוגיות ומערכות הפעלה העדכניות שיש כיום, וכמובן … בעתיד!

ניתן לקרוא בהרחבה על עוד קצת מושגים כאן

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here