קצת לפני ההשקה הרשמית של ה Cupra כמותג עצמי, משווקת סיאט את מה שנקרא “מותג מעבר”, סיאט מחודשת בגרסת קופר. העיצוב המחודש משלב בין מותג סיאט המקורי שיש כיום לבין המותג החדש כקופרה (שישווק בשנה הבאה). הכולל נגיעות ברונזה כאמור לקראת המותג קופרה היושק בהמשך.
מה זה CUPRA? לאלה שלא יודעים, אלה הם השילובים של צמד המלים CUP ו RACING, נו, כמו למשל אצל הסקודה מותג ה VRS המורכב בעצם מ Victory Racing/Rally Sport את ה V הוסיפו קצת אחרי כי ה RS היה שייך לפורד בזמנו, ענייני זכויות וכדומה. אבל היי, אנחנו פה בשביל הקופרה. אוקיי, אז מה זה COPPER ? ובכן, נחושת! מהדורה עם נגיעות צבע של נחושת 🙂

יש לי תחביב (“פטיש”) וזה רכבים. כחובב מוטורי מושבע, לאחר מספר טיולי נהיגה עצמיים, מספר טיולי “מסע חוצה אירופה” ובעלות של כמה רכבי ספורט… (ואוו… עפתי על עצמי), החלטתי שזה הזמן, גם לעשות כתבה/מאמר/מבחן ל Hot Hatch הכי נחשק בישראל – הסיאט לאון “קופר” קופרה! יצאתי לבדוק 🙂

רק נראית משפחתית

המראה החיצוני – עיצוב ספורטיבי גם בפרטים הקטנים

שלא תבלבלו לרגע… הלאון קופרה רק נראית משפחתית, בעצם היא אכן משפחתית אבל עם עוצמה!
הקופרה שומרת על מתיחת הפנים (מאמצע 2017), מתהדרת במראה קרבי, פגוש גדול עם כונסים גדולים, תאורה חיצונית LED מלאה ומרשימה, דיפיוזר אחורי נאה עם צמד מפלטים גדולים (אובליים), חישוקי “19 אינץ’ (עיצוב חדש, רק בדגמיי הפרפורמנס), צמיגים רחבים עם חתך נמוך במידה 235/35.

אלמנטים קיימים עודכנו קלות, לוגו בצביעה בגוון ברונזה (נחושת), דגל הקופרה המוכר – נצבע בשחור, כיתוב הקופרה מאחור בשחור אף הוא כמו גם הקליפרים שנצבעו בשחור. (שלדעתי פחות מרשים מבעבר)

השנה יש גם תוספת Performance בתשלום שמקנה לרכב מראה טיפה יותר קרבי: חיפוי מראות וספוילר מקרבון (סוד קטן… זה לא באמת קרבון), חצאיות צד ובולמי Brembo המלוות בצלחות מאווררות. מרשים! אבל לא יודע עד כמה זה שווה את הכסף, בואו זה לא נורבורגרינג פה, פתח תקווה –> הרצליה זה שעה!

* הדגם שקיבלתי למבחן הוא ללא תוספת ה PERFORMANCE

המראה הפנימי – Digital cockpit – זה שם המשחק!

אז התקרבתי לרכב כולי בהתרגשות, הופ הרכב נפתח לבד 🤗 אז מנגנון Keyless כבר יש לנו! אפילו מצאתי את עצמי עושה מספר סיבובים מסביב לרכב עד שהבנתי שזה נפתח רק כשאתה בצד הנהג. התיישבתי מאחורי ההגה. נוח! כל מה שהייתי צריך זה לקדם את הכסא (מה לעשות אני נמוך). הכסא נוח להפליא, נראה טוב ומותאם לנהג.

המראה הפנימי נשאר כבעבר המזכיר לאון משפחתית רגילה. שוב, הקופרה ממשיכה את קו העיצוב החיצוני ונשארת צנועה למדי עם שינויים קלים כמו שציינתי קודם. סמל גדול על ההגה בצבע ברונזה. כיתוב הקופרה על הכסאות, את הדגל של הקופרה המושחר הורידו מההגה (כמה חבל!) והטמיעו אותו ליד תיבת ההילוכים. פנים הרכב מעט אנמי, טיפונת אפרורי, לא בהכרח “זועק” ספורטיבי. הרכב מעוטר בריפוד אלקנטרה בשילוב עור גם במושבים וגם בדפנות הדלת. פסי לד נמצאים גם כן בדפנות הדלת, בשטח הרגליים של הנוסעים וליד תיבת ההילוכים – שם גם יש טעינה אלחוטית. השוס זה שהם יכולים לשנות צבע לאדום! 😎

לקופרה יש הנעה ללא מפתח, אז הנעתי את הרכב ואז… גיליתי את ה Digital cockpit, לוח המחוונים הדיגיטאלי. כן, כן, כולו דיגיטלי ומאוד מרשים! הוא באמת יפה.

לרכב מערכת מולטימדיה בעלת מסך 8 אינץ. הכוללת מנגנון Full Link אשר מבצעת סנכרון מלא בין המכשיר למסך. ויש לו גם Apple car / Android car. לכל הטוב הזה תוסיפו מערכת מבית BREATS הכוללת 9 רמקולים ו SubWoofer והסאונד מדהים! אין צורך להוסיף שום דבר.

ארבעה מצבי נהיגה

כפתור בורר מצבי נהיגה המציג לנהג 4 אפשרויות בחירה Comfort, Sport, Cupra, Individual. בגדול – מצב Comfort, נהיגה אל תוך השקיעה, נהיגה רגועה, חסכונית ונוחה, ככה בכייף שלנו. מצב Sport, אוו.. זה כבר כשאתה ממהר ורוצה להשתמש בכל הנתיבים כדי להגיע ליעד. מצב Cupra, זה להפוך את הרכב למפלצת! זה כבר כולל צלילים שבוקעים ממערכת הפליטה, כאשר אתה כבר עברת את מצב המאחר ופה אתה חייב להשתמש בכל הנתיבים! בקיצור – מצב שלילת רישיון. מצב Individual, מממ.. זה מצב שבו אתה בעצם קובע איך הרכב יתנהג.

קצת על נוחות

אז מקדימה, 2 כסאות ספורטיביים, נוחים מאוד (כוונון חשמלי רק לכסא נהג). תא הנוסעים הקדמי, מרווח ומאוד מספק. הבלם יד הוחלף לחשמלי אז יש עוד קצת מקום.

החלק האחורי גם כן נעים ומרווח ויש מקום לרגליים ל 2 אנשים אם כי המקום האמצעי לוקה במקום לרגליים ויהיה מעט צפוף. להורים שביננו אפשר לשים 2 כסאות ילד בכיף.

פשוט ולא בולט

ממה הקופרה מורכבת ?

קצת לפני שמתחילים את הנסיעה בוא נבין במה מדובר… הקופרה מצוידת במנוע טורבו 2.0 ליטר, המפיק 290 כ”ס עם מומנט מכובד של 35.7 קג”מ. השיפור המשמעותי ביותר הוא החלפת הגיר לתיבת הילוכים DSG7 בעלת 7 הילוכים ומצמדים “רטובים” (במקום DSG6 “היבש” בדגם היוצא). הביצועים הרשומים בספר התמתנו טיפה עם 6 שניות ל 100 קמ”ש (במקום 5.7 שניות בדגם היוצא). מהירות מרבית ? 250 קמ”ש.

מערכת דיפרנציאל קדמי מכאני. כן, כן, מכאני! מה שזה אומר זה שדיפרנציאל מוגבל החלקה, בעל פיקוד אלקטרוני, נו, נשלט בצורה אלקטרונית. סינית !?! בקיצור, מותאמת לנהיגה ספורטיבית כלומר אפשר לקחת את הסיבוב מהר.. ממש מהר (אייקון התרגשות) עם אחיזת כביש מושלמת. לכל אלה מתווספת מערכת שילדה / מתלים אדפטיביים המאפשרת שליטה על קשיחות בולמי הזעזועים באמצעות בקרה אלקטרונית.

BEATS מערכת של

יאללה לכביש!

טוב, אז עם כל הכבוד לעיצוב ולאבזור, באנו לנהוג!
לחיצה על כפתור ההתנעה והרכב מניע. רגע, איפה הרעש ? לי סיפרו על צליל ספורטיבי… אהה רגע, זוכרים את לחצן בורר מצבי נהיגה ? 🙂 יאללה, מתחילים.
מעבר חד למצב Cupra, שתי ידיים על ההגה, מספר לחיצות על דוושת הגז (במצב ניוטרל) כדי לשמוע את הצלילים… ואנחנו מוכנים לצאת לדרך! מעבירים ל D ומדביקים את הדוושה לרצפה!
אחח.. היציאה מהמקום, המכה שהעורף מקבל והחיוך על הפנים. אמרו 6 שניות.. אז אמרו! במדידת המבחן (אחרי מספר נסיונות) הקופרה עמדה על 6.1 למאה! דיי צמוד למקור.
מתחילים את הנסיעה במסלול ארוך ללא יותר מידיי פניות או פיתולים, מרגישים את המהירות והעוצמה של הרכב. עוקפים רכב אחד ועוד אחד וזה מתחיל למכר. אבל הלו, אני לא פה בשביל לנסוע ישר. אני מחליט לרדת מהכביש הראשי ולהתחיל את המבחן כמו שצריך.
מצב ה Cupra מעמיד אותה חדה, חזקה, קשיחה ויציבה. היא מפתה אותך ללחוץ חזק, הפניות נעשות בצורה מושלמת גם כשאתה מגיע במהירות לעקומות חדות הודות למערכת הדיפרנציאל המכאני (נו, כבר הסברתי עליה בהתחלה). בהתחלה אתה מגיע דיי מפוחד לכל פנייה אבל לאט לאט אתה מתחיל להבין שמדובר במכונה משומנת היטב. לא באמת צריך לפחד. המתלים עושים עבודה פשוט נהדרת, אחיזת כביש פשוט מושלמת, וככל שהמסלול שלך מתארך אתה רק מחפש עקומות חדות יותר להיכנס אליהן. בין עקומה לעקומה חדה ככל שתהיה מערכת הבלמים עבדה בצורה מצויינת והצליחה להאט את החיה הספרדית דיי בקלות (אני עדיין לא מבין איך לא עיצבו לה סמל של שור בצבע ברונזה). הבעיה היחידה זה הכבישים בארץ! לקח לי מעט זמן עד שמצאתי מסלול יחסית חלק לנסיעה כי עד אז כל דבר הורגש בעוצמה, דבר שדיי מעיק ולזה תוסיפו את הציפצופים של ה EMOBILEYE. 😤

אז איך היא בעליות? פשוט אותו דבר! כאילו נוסעת ישר בלי מאמץ. לחיה הזו יש הרבה מאוד כח, בכל פעם שאמרתי לעצמי זהו.. זה הטופ, היא פשוט מוכיחה אחרת וזה פשוט לא נגמר. אז איך בכל זאת מגיעים לקצה אתם שואלים ?
מנתקים את בקרת היציבות 🙂 בקופרה ניתן לנתק את בקרת היציבות באופן מלא מה שבאותו רגע ידרוש הרבה מאוד ריכוז ונהיגה. כאן הקופרה עצמה כבר לא תעזור לך ואתה תרכב על החיה המטורפת הזו בצורה עצמאית, לבד.
במקום שהקופרה תעבוד קשה, אתה עובד קשה. פה כבר ניתן בקלות להגיע לתת היגוי.. זה כיף, תענוג לא קטן אך עם זאת מחייבת אחריות לא קטנה. איך חכם סיני מכרמיאל פעם אמר לי “אם עוצמה שכזו, באה אחריות נהיגה גבוהה”.

ככל שהזמן עובר חווית הנהיגה מתעצמת, אתה מרגיש כל סוס וסוס מכל ה 290 שלה ואתה פשוט מתמכר לצלילים, לנהיגה ולרכב.

חטובה גם ברטוב

חוזרים הביתה

השקיעה… הגיע הזמן לחזור (אייקון עצוב), צריך להחזיר את הרכב. זה הזמן למדוד צריכת דלק ולנסות מצבים אחרים. במעבר חד למצב Comfort, הכל נהיה פתאום רך, קל, ההיגוי משתנה לקליל יותר, אין יותר רעש ודאווין, אתה פתאום מבין שהריי הנה יש לך לאון משפחתית, ללא כל הפוזות מסביב. אבל כשיוצא לך לעקוף אחת שכזו, אתה מסתכל ואז יוצא לך חיוך מטופש וגאווה מבפנים, בכל זאת, זו עדיין קופרה במסווה של משפחתית שבלחיצת כפתור אחת אתה מוציא את החיה המסתתרת שבה.

הסוף, זמן לסכם

אז נסענו, התרשמנו, התרגשנו והנה הגיע הזמן לסכם…
חוויית הנהיגה הייתה מדהימה, ללא קשר לכבישי ישראל, עדיין יש מקומות טובים לנסיעה. מערכות היציבות המתקדמות של הרכב מאוד עוזרות ומעצימות את החוויה. הכסאות אומנם מאוד נוחים אך בזמן מיצוי הרכב במצבי Sport או Cupra, המושב אינו תומך כלכך בפניות חדות, לוקח טיפה זמן להתרגל. כאן בהחלט חסרות כסאות הבאקט המפורסמות! מצבים אלו משרתות את הנהג במידה רבה, אתה מדבר אל הקופרה והיא מתרגמת את כל מה שאתה אומר לה ישירות על הכביש.
מצב ה Comfort, נותן תחושה של נהיגה במכונית משפחתית אך מהירה. נהיגה רכה, נעימה ונוחה. ספורטיבית מצד אחד ומשפחתית מצד שני.
מבחינת אחסון – תא מטען לא רע בכלל 380 ליטר. תא נהג מרווח, מרגיש איכותי, אומנם זה לא אאודי מדגמיי ה- RS אבל נראה טוב, נעים למגע וכנראה יהיה עמיד לאורך זמן.
שיפור משמעותי נוסף לקופרה זה הוספת מערכות בטיחות מתקדמות כסטנדרט. כולל מערכת לניטור מרחק מלפנים עם בלימה אוטונומית, בקרת סטייה מנתיב, חיישני חנייה אחוריים + מצלמת רוורס, 9 כריות אוויר, מערכת תמרוני חנייה – Parking maneuvering, בקרת שיוט אדפטיבית ומערכת לזיהוי הולכי רגל.
ולכל הטוב הזה הוסיפו עוד צפצופים (כי חסר באמת) מערכת ה MOBILEYE

ולחלק הכי חשוב לא !? דלק!

היצרן אומר 15.3 ק”מ לליטר. אז אמר… יש רצוי ויש מצוי. צריכת הדלק הממוצעת בנסיעה רגועה (מצב Comfort) עמדה על 14.5 ק”מ לליטר, לא רע. וכשלחצתי, ממש לחצתי, המד הראה 5 ק”מ לליטר.
נוסעים רק בעיר ? אז נסיעה בעיר המד הראה 12.2 ק”מ לליטר.

הפרטים שאף אחד לא מספר

רגע, מה קורה עם התשלומים מסביב?

✶ נתחיל במחיר שהוא “החל” מ 230,900 (לא זול)
✶ בשביל אגרת הרישוי תאלצו להיפרד מ  3,337 שקל.
✶ ביטוח! אוי הביטוח. המחירים נעים בין 7,000 ל 28,000 שקל תלוי בגיל, נהג צעיר או ותיק, מי נוהג ברכב, העדר תביעות ועוד כמה דברים וכמוכן בחברת הביטוח. אגב, לא כל חברות הביטוח מבטחות!
✶ טיפולים בשנות האחריות – לא זולים! אבל ניתן להגיע למוסכים מורשים אחרים על מנת לחסוך מעט ועדיין לשמור על הביטוח.
✶ מנופי ההילוכים מאחורי ההגה, מאוד צמודים להגה, לא נוחים ואין באמת שימוש בהם.
✶ טריקת דלתות! הדלת מרגישה כבדה והטריקה חזקה מידיי, יש הרגשה ששברת את הדלת בסגירה. מבאס.

לרכב יש כלכך הרבה מערכות בטיחות מתקדמות כסטנדרט – לא באמת צריך את ה EMOBILEYE, אויי הצפצופים!

סה”כ, מושלם! אני רוצה כזו!

נגד 👎

   מחיר (במיוחד אם מוסיפים Performance)
   חזות (נראה כרכב משפחתי סטנדרתי)
   תחזוקה שוטפת
   אטימות (הרכב לא כזה אטום לרעשים)

בעד 👍

   ביצועים
   חווית נהיגה
   פרקטיות
   צריכת דלק

בהמתנה

18 הערות

  • ומה תגיד על גולף gti או שירוקו
   גם הם מגיעים למחירים כאלה

   זו המדינה שלנו וזה מה יש
   תמיד יהיו את אלה שיקנו

 1. בחו”ל הרכב עולה 30 אלף יורו שזה 120 אלף שקל!!!!
  רק פראיירים קונים סיאט ב 230 אלף שקל!

  מדינה הזויה!

 2. צ’מפיון זו חברה איומה ונוראית
  עד היום אני רודפת אחריהם לגבי תיקון במערכת שמע של הרכב! הם מתנערים ממני כל הזמן, מסננים אותי ללא הפסקה כמעט שנה. פשוט בושה!

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here